Tarybinė orlaidė: kas tai?

Sandarūs ir kokybiški langai puikiai atlieka savo pagrindinę užduotį  – garantuoja šilumos izoliaciją

 

Deja, tačiau patalpose kuriose šilumos išsaugojimo charakteristikos yra ypač geros, tenka susidurti su kita problema – nebevyksta optimali oro cirkuliacija. Besikaupianti drėgmė didina langų rasojimo, pelėsio atsiradimo riziką, o nereguliari oro apykaita – kvapai bei kenksmingos medžiagos – kenkia ir žmogaus savijautai.

Norėdami užtikrinti tinkamą namų mikroklimatą, turite pasirūpinti ne tik jų šildymu, bet skirti dėmesio ir ventiliacijos sistemai. Pagal asmeninius poreikius galima rinktis skirtingus  vėdinimo būdus, nuo įprastinio lango atvėrimo iki mikroventiliacijos. Tačiau vienas iš efektyviausių ir patogiausių kelių, skirtų užtikrinti šviežio oro patekimą į patalpą, yra orlaidės.

Vadinamosios tarybinės orlaidės, pasižyminčios  šiuolaikine modernia konstrukcija, yra saugus ir patikimas patalpų vėdinimo būdas.

Kokie galimi patalpų vėdinimo būdai?

Paprasčiausias ventiliacijos būdas – atidaryti langą – tai leidžia greičiausiai sukurti oro srautą, pakankamą oro cirkuliaciją. Deja, šis būdas nėra saugus ir patogus: gali susidaryti skersvėjai, negalima reguliuoti vykstančios cirkuliacijos, todėl temperatūra gali labai greitai nukristi iki žemos, be to pirmame aukšte gyvenantiems – tiesiog nesaugu palikti atidarytą langą be priežiūros.

Orlaidės privalumai:


Suteikia galimybę vėdinti patalpas neatidarant lango – užtikrinamas visiškas saugumas


Orlaidę galima palikti atidarytą per naktį ar ilgesniam laiku, net jei išvykstate


Modernios orlaidės nesukelia skersvėjų, o patalpas vėdina tolygiai ir nuolatos


Namai būna apsaugoti nuo lietaus, vabzdžių, ko negalima pasakyti apie vėdinimą tiesiog pravėrus langą.


Kitas paplitęs vėdinimo būdas – mikroventiliacija. Ji užtikrina nuolatinę oro apykaitą, kadangi per tarp staktos ir rėmo paliktą nedidelį plyšį cirkuliacija vyksta be pertraukų. Pagrindinis mikroventiliacijos minusas – oro patenka sąlyginai nedaug, jei norisi patalpą išvėdinti greitai, vis vien teks atidaryti langą. Langas, atidarytas mikroventiliacijos rėžimu, tampa lengvesniu įėjimo keliu įsilaužėliams, kadangi jį paprasčiau iškelti iš rėmo.

Yra trys pagrindiniai orlaidžių tipai: horizontalios, vertikalios ir automatinės. Tai leidžia Jums pasirinkti optimaliausią variantą.

Tarybinė arba vertikali orlaidė

Lietuvoje šoninės orlaidės, dar vadinamos tarybinėmis, yra įprastos, kadangi savo modeliu jos atitinka senąsias orlaides, prieš keletą dešimtmečių montuotas daugelyje medinių langų. Vertikalios tarybinės orlaidės montuojamos dešinėje arba kairėje lango pusėje, per visą jo aukštį. Standartiškai šio tipo orlaidės gali turėti vienerias arba dvejas uždaromas dureles. Išorinėje orlaidės pusėje montuojamos apsauginės grotelės, suteikiančios konstrukcijai papildomą saugumą. Už grotelių montuojamas tinklelis nuo vabzdžių, suteikiantis apsaugą nuo uodų ar musių patalpos vedinimo laikotarpiu. Orlaidėse taip pat montuojamos sandarinimo tarpinės, kurios pagerina viso gaminio sandarumą bei garso ir termoizoliacines savybes tuo metu, kai orlaidė yra nenaudojama ir užverta.

Kalbant apie vertikalių orlaidžių konstrukciją, svarbu paminėti, kad dėl savo montavimo ypatumų – padėties šone – jos sumažina lango plotą, taigi mažėja ir stiklo paketų plotas. Tai automatiškai lemia šiek tiek mažesnį saulės šviesos patekimo į patalpą procentą. Verta paminėti, jog vertikalios orlaidės montuojamos tik į 5 kamerų langų profilius, nes tik šiuose languose galima pasiekti idealų sandarumo ir vėdinimo balansą.

.

Horizontalios orlaidės

Šio tipo orlaidės montuojamas lango viršuje – gulsčiai, per visą lango ilgį, tarp stiklo paketo ir rėmo. Horizontalios orlaidės yra gerokai siauresnės už tradicines tarybines. Įsirengus horizontalias orlaides ventiliacijos intensyvumas reguliuojamas lazdele arba virvele – ja galima pasirinkti pageidaujamą vėdinimo režimą arba orlaidę uždaryti. Patogu tai, kad šios rūšies orlaidės vėdina vienodu ir nedideliu intensyvumu, taigi jas ypač rekomenduojama rinktis miegamojo arba virtuvės langams.

Pagrindinė horizontalių orlaidžių neigiama savybė yra tai, kad joms reikalinga papildoma, ištraukiamoji ventiliacija. Daugumoje senos statybos daugiabučių šio tipo ventiliacijos nėra arba ji veikia netinkamai, taigi vėdinimas nevyksta efektyviai: nors oras iš lauko patenka į vidų, jis prastai cirkuliuoja patalpoje. Ne mažiau svarbu ir tai, kad horizontalių orlaidžių nepatartina atidarinėti, jei lauke tvyro žemesnė nei -10°C temperatūra, be to, jos gali būti pritaikomos ne visiems stiklo paketų storiams.

Automatinės orlaidės

Iš esmės tai patobulinta horizontalioji orlaidė. Šių orlaidžių ypatumas – į patalpą patenkančio oro srauto reguliavimas. Gamybos metu į automatinių orlaidžių konstrukciją įmontuojama speciali membrana, kuri reaguoja į drėgmės bei atmosferos slėgio pokyčius – susitraukdama arba išsitempdama membrana gali uždaryti arba atidaryti orlaidės sklendę. Jei patalpoje trūksta gryno oro – orlaidė atsiveria, vėdinimui pasibaigus ji vėl užsidaro. Ji suteikia patalpų savininkams visišką laisvę, kadangi patiems rūpintis tinkama oro cirkuliacija nebereikia, šią užduotį atlieka orlaidė. Kaip ir horizontali, automatinė orlaidė yra montuojama lango viršuje gulsčiai. Privalu paminėti, kad tik šio tipo orlaides galima įmontuoti ir į jau pagamintus plastikinius langus (teiktų pakeisti tik stiklo paketą), be to – jos tinkamos visų profilių gaminiams.

Kokia orlaidę rinktis?

Kokią orlaidę rinktis, priklauso nuo asmeninių poreikių bei lango, kuriame ji bus montuojama, tipo. Automatinės orlaidės yra skirtos šiltesnio klimato šalims ir jos nepriekaištingai veikia tik ten, kur vidaus – lauko temperatūrų skirtumas nedidelis. Horizontalios orlaidės gali būti montuojamos ir pas mus, tačiau jos visgi gali užšalti kritiniu periodu, kai lauke labai šalta, o viduje šilta ir orlaidės viduje kaupiasi kondensatas. Jei pagrindinis kriterijus renkantis yra patikimumas ir vėdinimo efektyvumas – nedvejodami pasirinkite tradicines tarybines orlaides. Būtent jos per nustatytą laiką gali praleisti į patalpą didžiausią kiekį šviežio oro ir neužšalti net šalčiausią žiemą. Visų tipų orlaidės apsaugo patalpą nuo kritulių bei vabzdžių, tačiau ne visos jos pasižymi ir puikiomis sandarumo savybėmis